Kayıt Bilgileri

Kayıt İle İlgili Genel Bilgiler


2018 – 2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ZORUNLU VEYA İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK SINIFI BULUNAN BÖLÜMLERE YERLEŞTİRİLEN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

2018 – 2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ZORUNLU VEYA İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK SINIFI BULUNAN BÖLÜMLERE YERLEŞTİRİLEN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

Sınav ve Ders Takvimi
Yabancı Dille Eğitim Yapan Bölümler (İngilizce Öğretmenliği)

  • Yeterlilik Sınavı Başvuru Tarihleri: 03.09.2018-07.09.2018 tarihleri arasında
  • http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit  sayfasından yapılacaktır.
  • Sınav Tarihi:  11-12-13 Eylül 2018
  • Sınav Yeri: Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Kampüsü Yabancı Diller Yüksekokulu
  • Ders Başlangıcı: 24 Eylül 2018
!! Bütün Öğrencilerin http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit  sayfasından dönem kaydı yapması zorunludur.

Kısmen Yabancı Dille Eğitim Yapan Bölümler:
  • Yeterlilik Sınavı Başvuru Tarihleri:  03.09.2018-07.09.2018 tarihleri arasında  http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit  sayfasından yapılacaktır.
  • Sınav Tarihi:  10-11 Eylül 2018
  • Sınav Yeri: Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Kampüsü Yabancı Diller Yüksekokulu
  • Ders Başlangıcı: 24 Eylül 2018

!! Bütün Öğrencilerin http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit  sayfasından dönem kaydı yapması zorunludur.

Yabancı Dille Eğitim Yapan Bölümler:

  • İngilizce Öğretmenliği

İngilizce öğretmenliğine kayıt yaptıran öğrenciler istedikleri takdirde, hazırlık sınıfından muaf olmak için 1. Aşaması 11 Eylül 2018  Salı günü yapılacak olan iki aşamalı Muafiyet sınavına girebilirler. Bu sınavda başarılı olmak için her iki aşamanın her bir bölümünden en az 70 puan almak gereklidir.

Birinci aşama “dilbilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama” ve ikinci aşama sınavında “yazma, dinleme ve konuşma” bölümleri vardır. Seviye Tespit Sınavı ile muaf olamayan veya sınava girmeyen öğrenciler zorunlu hazırlık sınıfına başlarlar ve başarılı olamazlar ise hazırlık sınıfını tekrar etmek zorunda kalırlar. İkinci yıllarında da başarısız olan öğrencilerin üniversite ile ilişiği kesilir.

Not: İngiliz Dili Edebiyat ve Rus Dili Edebiyatı Bölümleri 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren Eğitime Edebiyat Fakültesi bünyesinde devam edecektir. Bu sebepten bu bölümün hazırlık kayıtları kendi bünyesinde yapılacaktır.

Kısmen Yabancı Dille Eğitim Yapan Bölümler:

Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Çevre Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Makine Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisat (I. ve II. Öğretim)
İşletme (I. ve II. Öğretim)

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi

Uçak Elektrik-Elektronik (I. ve II. Öğretim)

Bu bölümlere kayıt yaptıran öğrenciler 03-10 Eylül 2018   tarihleri arasında http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit   sayfasında öğrenci bilgileri ile giriş yaparak Seviye Tespit Sınavına katılacaklardır.

Seviye Tespit Sınavı yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz için zorunludur. Seviye Tespit Sınavında seviyelere ayrılmış olarak 40 soru bulunmaktadır. Bu sınavda 85  ve üzeri not alan öğrencilerimiz Muafiyet Sınavına kayıt hakkı kazanacaklardır.  Öğrencilerimiz bu sınavdan aldıkları notlara göre kurlara yerleştirileceklerdir. Sınava girmeyen öğrencilerin yerleştirilecekleri kur dışında herhangi bir eğitim alamayacakları için doğacak sorunlardan kendileri sorumlu olacaklardır.

2018-2019 öğretim yılı 1. Döneminde yüksekokulumuzda öğrenim görecek öğrencilerimizin belirtilen sayfa üzerinde (http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit)   dönem kaydını yaptırmaları gereklidir. Dönem kaydı yaptırmayan öğrenciler derslere girme hakkını kaybedeceklerdir.

Muafiyet Sınavına kayıt olan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf olmak için 1. Aşaması 10.09.2018 Pazartesi günü yapılacak olan iki aşamalı Muafiyet sınavına   girebileceklerdir.

Bu sınavda başarılı olmak için;  
1. Aşama sınavından “dilbilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama” en az 60 puan, 2. Aşama sınavından (dinleme ve yazma sınavları) en az 50 puan almaları ve 1. ve 2. Aşama sınavlarının ortalamasının ise 60 olması gerekmektedir.

1. Aşamada başarılı olamayan öğrenciler 2. Aşamaya giremezler.

Muafiyet ile muaf olamayan veya sınava girmeyen öğrenciler zorunlu hazırlık sınıfına başlarlar ve başarılı olamazlar ise hazırlık sınıfını tekrar etmek zorunda kalırlar. İkinci yıllarında da başarısız olan öğrenciler istedikleri takdirde Türkçe eğitim yapan başka bir üniversiteye geçiş yapabilirler.

İsteğe bağlı hazırlık sınıfı bulunan Fakülte ve Yüksekokullar:

Mühendislik Fakültesi
Tekstil Mühendisliği (I. Öğretim)
Biyomedikal Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Endüstri Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Enerji Sistemleri Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Gıda Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Harita Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
İnşaat Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Metalürji ve Malzeme Bilimi Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Mekatronik Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)


Sağlık Bilimleri Fakültesi
Tüm bölümler

Tıp Fakültesi

Develi Meslek Yüksekokulu
Lojistik Bölümü


* Hazırlık Sınıfını isteğe bağlı olarak okuyacak öğrenciler, Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasındaki Kur Belirleme Sınavına girmek zorundadır. Bu sınav için verilecek olan link  03-10 Eylül 2018 .tarihleri arasında aktif olacaktır. Bu sınava girmeyen öğrenciler yerleştirilecekleri kur dışında her hangi bir kurda eğitim alamayacakları için doğacak sorunlardan kendileri sorumlu olacaklardır.

(!) İsteğe Bağlı hazırlık sınıfı bulunan bölümlerin öğrencileri, Muafiyet sınavına giremezler.

2018 -2019 Eğitim Öğretim yılı 24 Eylül 2018 tarihinde  başlayacaktır. Okutulacak kitapların listesi için Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasındaki duyuruları takip ediniz.