2017 - 2018 Yılı Kayıtlarımız 14 / 08 / 2017 Tarihinde başlayacaktır.
2017 – 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ZORUNLU VEYA İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK SINIFI BULUNAN BÖLÜMLERE YERLEŞTİRİLEN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

Sınav ve Ders Takvimi
Yabancı Dille Eğitim Yapan Bölümler (İngilizce Öğretmenliği)

 • Yeterlilik Sınavı Başvuru Tarihleri: 14.08.2017-20.08.2017 tarihleri arasında
  http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit  sayfasından yapılacaktır.
 • Sınav Tarihi: 23-24-25 Ağustos 2017
 • Sınav Yeri: Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Kampüsü Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Ders Başlangıcı: 11.09.2017
!! Bütün Öğrencilerin http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit  sayfasından dönem kaydı yapması zorunludur.

Kısmen Yabancı Dille Eğitim Yapan Bölümler:
 • Yeterlilik Sınavı Başvuru Tarihleri: 14.08.2017-20.08.2017 tarihleri arasında  http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit  sayfasından yapılacaktır.
 • Sınav Tarihi: 23-25 Ağustos 2017
 • Sınav Yeri: Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Kampüsü Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Ders Başlangıcı: 11.09.2017

!! Bütün Öğrencilerin http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit  sayfasından dönem kaydı yapması zorunludur.

Yabancı Dille Eğitim Yapan Bölümler:

 • İngilizce Öğretmenliği

İngilizce öğretmenliğine kayıt yaptıran öğrenciler istedikleri takdirde, hazırlık sınıfından muaf olmak için 1. Aşaması 23 Ağustos 2017 Çarşamba günü yapılacak olan iki aşamalı Muafiyet sınavına girebilirler. Bu sınavda başarılı olmak için her iki aşamanın her bir bölümünden en az 70 puan almak gereklidir.

Birinci aşama “dilbilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama” ve ikinci aşama sınavında “yazma, dinleme ve konuşma” bölümleri vardır. Seviye Tespit Sınavı ile muaf olamayan veya sınava girmeyen öğrenciler zorunlu hazırlık sınıfına başlarlar ve başarılı olamazlar ise hazırlık sınıfını tekrar etmek zorunda kalırlar. İkinci yıllarında da başarısız olan öğrencilerin üniversite ile ilişiği kesilir.

Not: İngiliz Dili Edebiyat ve Rus Dili Edebiyatı Bölümleri 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren Eğitime Edebiyat Fakültesi bünyesinde devam edecektir.

Kısmen Yabancı Dille Eğitim Yapan Bölümler:

Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Çevre Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Makine Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisat (I. ve II. Öğretim)
İşletme (I. ve II. Öğretim)

Sivil Havacılık Yüksekokulu

Uçak Elektrik-Elektronik (I. ve II. Öğretim)

Bu bölümlere kayıt yaptıran öğrenciler 14 Ağustos 2017-30 Ağustos 2017 tarihleri arasında http://ydyo.erciyes.edu.tr/kayit   sayfasında öğrenci bilgileri ile giriş yaparak Seviye Tespit Sınavına katılacaklardır.

Seviye Tespit Sınavına katılım geçen sene başarısız olmuş ve yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz için zorunludur. Seviye Tespit Sınavında seviyelere ayrılmış olarak 40 soru bulunmaktadır. Bu sınavda 50 ve üzeri not alan öğrencilerimiz Muafiyet Sınavına kayıt hakkı kazanacaklardır. Ve sınava tamamlayan öğrencilerimiz bu sınavdan aldıkları notlara göre kurlara yerleştirileceklerdir. Sınava girmeyen öğrencilerin yerleştirilecekleri kur dışında herhangi bir eğitim alamayacakları için doğacak sorunlardan kendileri sorumlu olacaklardır.

Ayrıca belirtilen sayfa üzerinde 2017-2018 yılı 1. Döneminden yüksekokulumuzda öğrencilerimizin dönem kaydını yaptırmaları gereklidir. Dönem kaydı yaptırmayan öğrenciler derslere girme hakkını kaybedeceklerdir.

Muafiyet Sınavına kayıt(isteğe bağlı) olan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf olmak için 1. Aşaması 23 Ağustos 2017 Çarşamba günü yapılacak olan iki aşamalı Muafiyet sınavına girebileceklerdir. Bu sınavda başarılı olmak için;
1. Aşama sınavından “dilbilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama” en az 60 puan, 2. Aşama sınavından (dinleme ve yazma sınavları) en az 50 puan almaları ve 1. ve 2. Aşama sınavlarının ortalamasının ise 60 olması gerekmektedir. Muafiyet ile muaf olamayan veya sınava girmeyen öğrenciler zorunlu hazırlık sınıfına başlarlar ve başarılı olamazlar ise hazırlık sınıfını tekrar etmek zorunda kalırlar. İkinci yıllarında da başarısız olan öğrenciler istedikleri takdirde Türkçe eğitim yapan başka bir üniversiteye geçiş yapabilirler.

İsteğe bağlı hazırlık sınıfı bulunan Fakülte ve Yüksekokullar:

Mühendislik Fakültesi
Tekstil Mühendisliği (I. Öğretim)
Biyomedikal Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Endüstri Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Enerji Sistemleri Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Gıda Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Harita Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
İnşaat Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Metalürji ve Malzeme Bilimi Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)
Mekatronik Mühendisliği (I. ve II. Öğretim)


Sağlık Bilimleri Fakültesi
Tüm bölümler

Tıp Fakültesi

Develi Meslek Yüksekokulu
Lojistik Bölümü


* Hazırlık Sınıfını isteğe bağlı olarak okuyacak öğrenciler, Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasındaki Kur Belirleme Sınavına girmek zorundadır. Bu sınav için verilecek olan link 14 Ağustos 2017 - 1 Eylül 2017 tarihleri arasında aktif olacaktır. Bu sınava girmeyen öğrenciler yerleştirilecekleri kur dışında her hangi bir kurda eğitim alamayacakları için doğacak sorunlardan kendileri sorumlu olacaklardır.

(!) İsteğe Bağlı hazırlık sınıfı bulunan bölümlerin öğrencileri, Muafiyet sınavına giremezler.

2017 -2018 Eğitim Öğretim yılı 11 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacaktır. Okutulacak kitapların listesi için Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasındaki duyuruları takip ediniz.